Namotivuj se!

Náš Začátek, což je název naší první epizody, končil citátem „Pokud máte odvahu začít, máte odvahu uspět“. A on tak trochu souvisí s touto epizodou.
S Markét jsme se rozhodly, že jako první tématický podcast bude o motivaci.
Jak se dokopat k něčemu a jak to máme třeba my?

Občas je hrozně jednoduchý se namotivovat a občas taky téměř nemožný.
Autor Steven Pressfield ve své knížce Válka umění zmiňuje citát “At some point, the pain of not doing it becomes greater than the pain of doing it.” V překladu by to znamenalo něco jako, ta bolest z toho, že něco neuděláme se stane větší, než ta bolest z toho, když něco uděláme.
Podlě mě to je něco jako, když nás něco žere mnohem víc, protože jsme to neudělali, než kdybychom to udělali. Ať už to děláme rádi nebo ne.

Když jsem si hledala něco o motivaci, bylo pro mě velkým překvapením zjištění, že motivace vlastně přichází až tehdy, kdy určitou činnost začneme dělat.
Spoustu lidí se motivuje videy na internetu, ostatními na sociálních sití nebo třeba citáty. Tohle všechno je ale pasivní motivace a my se chtěly zaměřit na tu aktivní, kdy tu činnost nebo stanovený cíl jdeme udělat.

Obě se shodneme na tom, že nás motivuje ten pocit po tom. Markét chodí pravidelně do posilovny, já na hodiny jógy a pilates.
Obě se taky rády odměníme něčím dobrým. Třeba kouskem čokolády. 🙂

Rozhodla jsem se vypsat v bodech faktory, které v podcastu zmiňujeme, a které právě můžou dopomoci k motivaci a udržet si ji dlouhodobě.

Plánování. Naplánovat si náš cíl je rozhodující. My, když jsme se s Markét rozhodovaly, kdy vydáme první epizodu a kdy nahrajeme další, hodně nám pomohlo si stanovit termíny. A vlastně to děláme doteď. Víme, kdy co bude a můžeme se na to i připravit. Vždy si na to vyhradíme čas.
Proč to tak neudělat s něčím, po čem už dlouho toužíte?

Rutina. Co uděláte jako první, když vstanete? Pro mě je to rozhodně snídaně a kafe nebo čaj. Dělám to automaticky a ani nad tím něpřemýšlím. Navíc se na snídani každý den moc těším. U motivace je rutina zásadní. Ať už se snažíte zhubnout, začít cvičit nebo přestat s nějakým zlozvykem, naučit se z toho udělat rutinu je základ.
Například to může být si připravit věci na cvičení někam, kde je nepřehlédnete. Boty na běhání naopak třeba ke dveřím.
Což mě napadá v souvislosti s prací. Do té mě nenamotivují ani boty u dvěří.

Stanovit si reálné cíle. Když Markét začala s běháním, řekla si, že uběhne 10km. Záhy zjistila, že to chvilku bude trvat, než se dostane na tuto vzdálenost.
Stanovit si pro nás reálné a snadno dosažitelné cíle, je prvořadé. Moc jednoduché a naopak složité cíle nás nebudou motivovat.
Jaký je váš cíl? Zhubnout 20kg? Začít zdravě jíst? Zbytečně se nehnat za výsledkem a být trpěliví, je ten správný směr.

Aplikace. My obě rády používáme aplikace, které nám pomáhají se namotivovat a dosáhnout našeho cíle. Od muziky, počítání kroků/uběhnutých kilometrů po upomínky. Na internetu jich je spousta, tak si vyberte tu, které vám pomůže na vaší cestě.

Okolí. Poslední a důležitou věc, kterou jsme zapomněly zmínit, je naše okolí. Obklopovat se okolím, které nám pomáhá dosáhnout našeho cíle, nás bezesporu motivuje nejvíc. Lidé, kteří nám věří, že to zvládneme. Lidé, kteří se třeba rozhodnou do toho jít s námi.
A hlavně. Nenechejte se odradit!

Jak to máte vy? Jak a co vás motivuje? A pomohly jsme vám naším podcastem nebo článkem se namotivovat?
Dejte nám vědět! Na instagramu nebo na emailu dvevesvete@gmail.com!

Mějte se krásně.

Vaše,

Lucie & Markét

 

1 komentář: „Namotivuj se!

  1. Pingback: Den OFFLINE

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s