Na velikosti záleží

Říkaly jsme si, že se tentokrát podíváme na americkou půdu. A ať už si pod názvem budete představovat cokoliv, my se zaměříme na naše pocity z prvních dnů, na to, jak nás šokovala nejen velikost budov, aut a balení potravin, ale i oblečení, spotřebičů a prostě všeho!

Tohle téma nás napadlo v návaznosti na jednu show, která je tu velice populární, a ta se jmenuje 90 Days Fiancé. Tahle show je o párech, kteří se zasnoubí, a protože jeden z nich je cizinec, tak si musí zažádat o snoubenecká víza, aby na území USA mohl ten cizinec legálně vstoupit. Do 90 dnů, před vypršením víz, pak musí proběhnout svatba.
Co tím chceme říct je to, že na téhle show je krásně vidět ten kulturní šok. A je zajímavé, jak to každý snaší jinak, ale ty reakce jsem vesměs hodně podobné.

Když jsme poprvé přiletěly do USA, ten šok byl pro nás obě úplně stejný. Jako první jsme se dostaly na letiště JFK v New Yorku. Už jenom se z něj vymotat bylo neskutečný. Všude spoustu lidí, aut a celkově městského ruchu.
Na cestě na hotel jsem se pak citíla přesně jako ti lidé ze zmiňované show, kdy jsem si říkala „WOW“!

Lednice. Téměř v každé domácnosti najdete typickou americkou lednici s dávkovačem vody a ledu, který je zabudovaný ve dveřích lednice. Přijde nám, že klame velikostí. Ale záleží na typu a značce. Kromě zmíněného dávkovače, některé lednice zastávají i jiné funkce, a to například zabudovaný monitor na dveřích. Ten funguje jako počítač, tablet a telefon v jednom. Jeho prostřednictvím můžete posílat zprávy, vyhledat si recepty, vést si nákupní seznam, a mnoho dalšího.

Obchody. Supermarket, jako koncept, se začal rozrůstat někdy v 50. letech a stal se symbolem americké kultury. I když jsou supermarkety v jiných částech světa běžné, tak tady jsou pořád větší než kdekoli jinde. Například, podle jednoho výzkumu, průměrný americký supermarket zásobuje 40 000 ks zboží, zatímco evropské obchody mají přibližně 18 000 ks!

V Americe najdete klasická nákupní centra, kde jsou všechny obchody v jedné budově. Zároveň tu jsou i taková nákupní centra, kde jsou obchody postaveny vedle sebe a vy tak musíte vyjít ven, abyste se dostali do dalšího obchodu. Dilema pak nástává, kde vlastně zaparkovat? Někdy si to tu chcete projít celé a vy pak musíte jít celou cestu zpátky a dostat se k autu. 🙂

Costco je ve státech asi nejpopulárnější. Tenhle velkoobchod je něco jako u nás Makro. Je potřeba si zakoupit členství, vy dostanete kartičku, se kterou se při každém vstupu a pak i u pokladny prokážete. Costco ve svém sortimentu nabízí nejen potraviny, ale i elektroniku, léky a vitamíny, kancelářské potřeby a oblečení. Dále tam najdete i pneuservis a benzínovou pumpu.
Někteří Američané tam rádi jezdí jen tak, na kukačku, je to pro někoho zkrátka druh zábavy.
Právě díky velkým balením, se pro dva lidi ne vždy tam vyplatí nakupovat. Třeba namísto jednoho dvoulitrového mléka, si musíte koupit rovnou dvě, nebo místo 10 vajec je v balení rovnou 100, apod.
Já jsem se dívala na YouTube na videa, kde tam jeden youtuber chodí po obchodech a porovnává cenu a kvalitu potravin a kde je třeba lepší a výhodnější určité potraviny zakoupit. Pár dílů tam věnuje Costcu a tam právě platí pravidlo, že větší balení nemusí vždy znamenat výhodnější.

BJ’s funguje na stejný způsob jako Costco, jen ho najdete především na východě států, Costco je po celých státech.

Auta. Nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími auty ve státech jsou pick-upy, které se umisťují na prvních třech místech. Na prvním je Ford a to série F150-F450.
Je fakt, že tahle auta tu vidíte na každém rohu. My však zůstáváme věrné, staré dobré klasice, a to pěti dveřím a klasickému kufru.

Jídlo a pití. V restauracích na vás s porcemi nešetří. Většinou vám stačí hlavní jídlo bez předkrmu nebo zákusku. Zkrátka není šance to všechno sníst. V některých restauracích vám automaticky přinesou pečivo a k hlavnímu jídlu si pak objednáte ještě polévku nebo salát.
Spropitné je tu vyšší a pohybuje se v rozmezí 15-20%.
Ve Starbucksu největší velikost kafe nebo čaje, kterou si můžete objednat, je Trenta a ta má přesně 917ml!

Oblíbená americká fráze „Go big or go home“, která je založena na historii Ameriky a na myšlence, že k šíření a imigraci bylo hrozně moc prostoru, protože amerika je prostě obrovská. Myšlenka se ještě pojí tak trochu s osudem, že jsme se šířili, jakožto evropani na západ a protože v zemích Evropy už nebyl takový prostor pro průzkum nebo expanzi, tak jsme se tady začali pěkně roztahovat a budovat ve velkém.

A nás zajímá co si o tom myslíte vy? Jaký jste měli pocit vy, co jste v Americe byli poprvé, i vy, co jste v Americe nikdy nebyli? Jak to na vás působí, třeba z televize nebo z vyprávění?

Vaše,

Markét & Lucie

1 komentář: „Na velikosti záleží

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s