Ze života v Americe – 1. část

Reklama, Patriotismus, Náboženství,

Nejvíce ohlasů jsme dostaly na epizodu o Americe – Na velikosti záleží, tak jsme se rozhodly věnovat více epizod tomu, jako to chodí tady u nás. Jak už název napovídá, v tomto díle jsme probraly téma reklamy, patriotismus a náboženství. Schválně jsme daly tato tři témata k sobě, protože spolu souvisí a dost často se k sobě spojují.

Ještě když se trochu vrátíme k minulé epizodě o aplikacich, doporučily jsme vám i mimojiné aplikaci We3. A my jsme ji samy vyzkoušely.

Hned po zaregistrování musíte odpovědět na spoustu otázek. Třeba jestli pravidelně cvičíte, jestli se rádi seznamujete s novými lidmi, jestli jste rádi doma/venku, jestli čtete knihy a tak podobně. Ono vás to vyprofiluje do nějakého typu osobnosti. Shodou okolností nám oběma vyšel stejný typ osobnosti, což byl detektiv.
Bohužel jsme ani jedna neměla štěstí. Markét to později nakonec našlo dvě holky, které ale byly vzdálené asi 500mil (805km). Mně to spárovalo s dalšími holčinami okamžitě, ale jedna z nich vůbec žádost nepřijala.
Hned po spárování ale vidíte co máte společného. Vyzkoušejte! Třeba budete mít větší štěstí!

Reklama

Reklama se v Americe značně liší od té v Česku, a to hned v několika směrech. Jedna z nich je propagace produktů, firem a restaurací, kdy se zaměstnanci obléknou jako „maskoti“ do oblečení, které vystihuje tu firmu/restauraci, mávají na vás a snaží se vás nalákat.
Pak jsou zaměstnanci, kteří se nepřevlíkají, ale mají ceduli, kterou různě točí a směřují ji na obchod, restauraci, apod.

Bilboardy tu také najdete a převážně se zaměřují na stavbu nových nemovitostí, pronájem bytů a propagaci realitních společností. Protože tu je stále spousta prostoru a nových staveb nadále přibývá. Dále tu také najdete billboardy na Powerball, kde je aktuální výhra 750 miliónů dolarů! Tak kdo můžete, zkuste svoje štěstí!
Ale po zdanění celkové částky vám zbyde „jenom“ kolem 460 milionů dolarů.

Americké společnosti obecně utrácí mnohem více peněz za reklamy než ty Evrospké. Kupříkladu Super Bowl. Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak je to finálový zápas amerického fotbalu. Je to hrozně veliká událost v Americe.
Spoustu Američanů se na tento zápas dívá hlavně kvůli reklamám.
A kolik stojí jedna taková reklama během večera Super Bowlu? Letos jedna 30 sekundová reklama stála 5.25 milionů dolarů! A to nepočítáme náklady na natočení reklamy. Každý rok se tato cena zvyšuje. V roce 2018 to bylo 5.2 milonů dolarů.

Další věc, která je tu, bohužel, normální a děje se dnes a denně je ta, že marketingoví obchodníci jsou oprávněni si zakoupit vaše telefonní číslo za účelem vám volat a nabízet jejich produkty. A jak to funguje v praxi? Vše začíná zaregistrováním se u telefonního operátora nebo na různých webových stránkách, kde si něco zakoupíte. Občas i nevědomky toto odsouhlasíme v podmínkách, které si pravděpodobně z 99% nepřečteme.
Já dostávám DENNĚ nevyžádaný telefonáty. Některé už ani nezvedám a automaticky odmítám. Bohužel, nejhorší je, že nad tím nemáte v§bec žádnou kontrolu. Snad jen všechna ta čísla zablokovat.

Toto se asi úplně netýká reklamy, ale když jsme mluvily o telefonních číslech, tak jsme chtěly zmínit to, že to běžně „mluvíte“ s počítačem. Pro nás to byla asi celkem novinka, neboť jsme se s tímhle v Čechách nesetkaly.
Když jdu k doktorovi, tak do týdne, dvou dostanu telefon z nemocnice, ale nemluvíme s člověkem, ale právě s počítačem (nebo robotem). A ten se mě vždy zeptá jak jsem byla spokojená s návštěvou u doktora, s jejich nemocnicí, jak bych doktora a nemocnici ohodnotila a nakonec jestli bych doktora a nemocnici doporučila svým známým, rodině a kamarádům. U každé té otázky zvlášť odpovíte hodnocením na stupnici od 1 do 10.
Na stejný způsob pak funguje i platba faktur nebo účtů za návštěvu doktora. Zavoláte na dané číslo a až se dostanete k možnosti zaplatit účet, který vám byl vystavený, tak vás ten počítač automaticky navede tak, abyste to správně zaplatili. Do telefonu zadáte všechny údaje (číslo karty, datum expirace, apod.). Stále ale máte možnost se spojit se zákaznickou linkou a vyřešit toto všechno s člověkem.
Banka Discover se ale prezentuje a poukazuje na to, že pokud zavoláte na jejich zákaznickou linku, tak vždycky budete mluvit s reálným člověkem a ne s počítačem.

Patriotismus

Američani kladou mnohem větší důraz na vlastenectví více než Evropani. A je to hned poznat všude, jak se dostanete do států, všude kolem nás jsou znatelně vidět vlajky. Vlastnenecví v Americe není jenom o vlajkách, ale taky o tom, jak moc jsou Američani hrdí na to, že jsou Američani, jak se chovají při zpívání hymny, při sportovních událostech, co obnáší slib při udělení občanství, jak moc se tady slaví den nezávislosti. Souvisí to i s armádou, kolik lidí je v ní aktivně a ti lidi to berou jako svoje poslání, bojovat za svou zem.

Jedna Američanka žijící v Německu mluví v jednom svých YouTube videí o tom, jak se jí Němci neustále ptají na to, proč Američani všude vyvěšujou tu vlajku (na domech, na autech, budovách, ulicích, ve školách) a ona tam říkala, že si nemyslí, že si to všichni američani uvědomují, protože ona sama, do té doby než se přestěhovala, nevěděla, že se to v jiných zemích nedělá. Ona ve státech vyrostla s tou vlajkou všude kolem, takže to pro ní bylo běžný a normální. A už ve škole se odmala učili, že se vlajka musí respektovat a naopak jí přišlo divný, že v Německu to takhle nefunguje. Taky mluví o tom, že poslouchala jeden podcast, kde Američani vypráví o tom, jak se přestěhovali do Říma a byli se tam podívat jeden den na vojenskou přehlídku, a byli absolutně v šoku, že neviděli nikde ani jednu italskou vlajku.
Samotná vlajka je totiž v textu americké hymny, a nejenom ve smyslu symbolu USA, ale také ve smyslu svobody a spravedlnosti. Což oproti té neměcké nebo i české, není. Ve videu zmiňovala i reklamu, že vláda určuje něco jako etický kodex, kde je vyloženě sepsané, jak respektovat vlajku a že by se neměla používat pro reklamní účely a už vůbec by se z ní neměly vyrábět produkty, jako třeba kapesníky, protože smrkat do vlajky je neuctivé.

Vlajky tu opravdu vidíte všude. Spoustu lidí je mají pověšené před domem celý rok, někdo je vyvěsí je při významných událostech, svátcích, apod.

Náboženství

V Americe, stejně jako jazyk, není oficiálně dáno náboženství.
Ve státech je zhruba 70% křesťanů. Každou neděli tu můžete vidět zaplněná parkoviště u kostelů. Tam mají dokonce i prostor pro děti (něco jako školka), kde je můžete nechat a v klidu si dojít na mši.
Najdete tu bezmála 400.000 kostelů. Dnes už většina z nich má i projektor, na které vám promítají mši nebo jakoukoli informaci, kterou vám chtějí předat.
Kostely jsou tu chápány jako charity a jsou zproštěny od placení daní. Jeden z charakterů, jak bychom Američany popsaly, je rozdavačnost. A tak není překvapením, že z vlastní kapsy posílají nemalé částky, aby podpořili jejich kostel. A nejen to. Dále posilají velké částky tam, kde to potřebují. Od světových katastrof, jako bylo zěmětřesení na Haiti v roce 2010, až po v podstatě malé věci, jako je třeba festival stavení soch z písku, kde před to dají kasičku, která se během pár minut naplní dolarama.
Asi to má co dočinění s tou pyšností, vlastnectvím a touhou pomáhat.

Ze zajímavosti jsme se podívaly na nejoblíbenější americké blogy. Až na pár výjimek se právě jednalo o blogy s náboženskou tématikou spojených třeba s mateřstvím.
Řekly bysme, že se tu klade větší důraz na víru v Boha a nebojí se tu o tom mluvit veřejně.
Je tu také spoustu křesťanských školek a škol.

Bible belt – jih, jihovýchod států se nazývá biblický pás. Patří do něj státy s nejvyšším procentem věřících (Mississippi, Utah, Alabama, Louisiana, Arkansas, South Carolina, Tennessee, North Carolina, Georgia, and Oklahoma). Odtud také pochází spoustu country písniček, které hodně poukazují na patriotismus a náboženství.

Severní a Jižní Karolína do Bibel belt spadá a právě tady v těch státech můžete vidět billboardy u dálnicích s náboženskou tématikou a na nich velkým písmem formou otázek napsáno třeba: KDO JE JEŽÍŠ? ČTEŠ BIBLI? UŽ JSI ČETL BIBLI?

A vzhledem k tomu, kolik je tu křesťanů, asi není divu, ýe všichni, kromě dvou, prezidntů byli/jsou křesťani. Jestli je to „podmínka“ při volbě prezidenta, to netušíme, ale asi to tam bude hrát svou roli.

Poslední věc, kterou nesmíme opomenout je The Pledge of Alligance – Slib věrnosti.
Tenhle slib byl napsaný v roce 1892 a postupně byla určitá slova nebo věty doplněny později. Slova „před Bohem“ byla doplněna až v 50. letech 20. století. V této době Madalyn Marruay O´Hair bojovala proti tomu, aby se děti ve školách modlili. Jako ateistka k tomu své dítě nevedla a nesouhlasila s tím. Byl o ní natočený i film „The Most Hated Woman in America“. Pokud se rádi podíváte na trochu americké historie ve filmovém podání, tak doporučuji shlédnout!

Jen pro zajímavost. Během tohoto slibu byste si měli položit pravou ruku na srdce, stát a dívat se na vlajku. Ale ne vždy tomu takhle přesně bylo. Dříve se ruka zdvihla směrem k vlajce, ale později kvůli podobnosti s hajlováním, se to změnilo a proto teď je ruka na srdci.

Doufáme, že jsme vám trochu tyhle tři oblasti přiblížily. Věříme, že jste se dozvěděli něco nového a zajímavého, stejně jako my, když jsme si tuhle epizodu připravovaly. A nezapomeňte nám zase dát vědět vaše zkušenosti, phledy na věc, popřípadě napády a připomínky!

1 komentář: „Ze života v Americe – 1. část

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s