Den OFFLINE

Dny bez telefonu se stávají čím dál tím více populárními a my chceme toto téma otevřít a poukázat na důležitost si dát od telefonu, čas od času, pauzu.

Možná jste zaregistrovali, že se dneska v médiích a ve školách řeší téma digitálních závislostí. Závislostí na telefonech, tabletech, televizi, apod. A dnes se čím dál více influencerů na Instagramu a YouTube zaměřuje na offline dny, setkání venku, v přírodě, bez telefonu (Instagramu, Facebooku a celkově internetu).

Jak se do takové závislosti a pasti vůbec nedostat? Jak se odpoutat od telefonu a snížit trochu ten čas, který na něm trávíme? Co pro to děláme my? Jak to vypadá s trávením času na telefonu u Evropanů? 

My jsme se na toto téma zkusily zaměřit z trochu jiného úhlu pohledu, a to, proč bychom neměli považovat tyhle detoxy a offline dny jenom za trend, ale opravdu zkoušet CO NÁM VYHOVUJE, co nás na tom baví, jak bez technologií obecně zrelaxujeme nejvíc.
My jsme totiž všichni stále víc a víc informováni o důležitosti vyvážené stravy, cvičení, jak je důležité pečovat o sebe a věnovat se třeba pravidelnému cvičení. Mimochodem, my jsme tohle rozebíraly i v podcastu Namotivuj se. Ale co naše zvyky s technologiemi, se sociálními sítěmi a internetem? Na to se často zapomíná. A to teď nemáme na mysli jen telefon a neustálé kontrolování upozornění.
Špatné vlivy a jejich dopad pro tentokrát vynecháme, ale ne všichni si uvědomujeme, že tahle závislost má co dočinění se stresem, prokrastinací, ale i špatným spánkem. Zatímco naše telefony, počítače, televize a jejich funkce přinášejí spoustu výhod, bude bez nich stále těžší existovat. A je to hlavně z jednoho prostého důvdu. Naše schopnosti ve světě technologií se neustále zlepšují a zlepšovat budou. Naše smartphony a aplikace jsou totiž navrženy tak, aby v nás postupně tu závislost vyvolaly.
Třeba největší jména ve světě technoligií, jako je Steve Jobs (zakladatel společnosti Apple) nebo Bill Gates (zakladatel společnosti Microsoft), zakazují svým dětem, aby používaly produkty, které oni sami navrhli…

Na internetu najdete spoustu průzkumů, ale všechny se schodují na tom, že průměrný američan stráví na telefonu přes tři hodiny denně. Ještě v roce 2011 to bylo 45 minut. Způsobuje to hlavně čas strávený psaním zpráv, na sociálních sitích a vyhledáváním navigace.
Tento denní průměr se ale týká i Čechů. A to teď mluvíme jen o telefonu. Kolem 7 hodin denně totiž věnujeme čas díváním se na televizi, tablet nebo počítač.

Průzkum zaměřený na užívání smartphonů, na to jakou roli hrají v našem životě a v osobních vztazích si nechala vypracovat společnost Huawei. Průzkum proběhl pod vedením společnosti IPSOS v lednu 2018 v zemích střední a východní Evropy a v seversksých státech.
Průzkum je představovaný jako 24 hodin ze života průměrného uživatele chytrého telefonu.

Bylo zjištěno, že 26% lidí si VŽDY čte zprávy, emaily a kontroluje sociální sítě hned po probuzení. S Markét jsme se schodly, že hned po probuzení ten telefon opravdu zkontrolujeme. Markét pak hned na něm stráví hned nějaký ten čas, já asi až po hodině.

Od 9. hodiny ranní zhruba 29% lidí má chytrá telefon po ruce skoro celý den (více než 20 hodin denně). Možná nás k tomu svádí takové to nutkání náš telefon stále kontrolovat. Spoustu lidí ho zřejmě také používá jako hodinky. My ho používáme často i napřehrávání písníček, ale ve skutečnosti se během toho telefonu aktivně nevěnujeme.
Kolem poledne možná používáme náš telefon o něco častěji než v jinou denní dobu. To kvůli polední pauze, kdy máme čas vyřídit telefony, zprávy a i se podívat na několikrát zmiňovaný Instagram.

Chytrý telefon používáme až třetinu našeho dne. 27% lidí ho používá aktivně 3-4 hodiny denně, 17% lidí 5-6 hodin a 10% 7-8 hodin denně.
Podívaly jsme se na naše statisktiky a nám to vychází na 3-4 hodiny denně aktivního času na telefonu. Nejvíce nám zabere čas na Instagramu, Internetu, psaním zpráv a vyhledáváním navigace.

Paradoxně náš telefon údajně nepoužíváme tak často k volání, jak by se mohlo očekávat. 86% lidí s ním nejčastěji píše zprávy, 85% s ním fotí, 81% ho používá na sociální sítě a teprvě 73% lidí ho používá k telefonování.

Díky těmto informacím, které jsme zmínily, asi není divu, že si telefon bereme všude s sebou. A to hned 55% lidí si ho bere všude a vždy. Mimochodem. Jak často si čistíte svůj telefon?

Poslední částí dne je noc a až 65% lidí svůj telefon odkládá vedle postele, aby zůstal poblíž. 17% ho odkládá na jiné místo v ložnici, 11% lidí ho odkládá do postele a jen 8% procent má telefon přes noc v jiné místnosti.


Telefon zkontrolujeme až 85x za den.

A abychom to tady neměli jenom o číslech, tak jsme pro vás shrnuly, seznam čtyř jednoduchých, rychlých a efektivních kroků. Jak se odpoutat od telefonu a snížit trochu ten čas, který na něm strávíme.

  1. Vypněte si upozornění na oznámení
  2. Udělejte si čistku telefonu
  3. Dodržujte sledování pouze jedné obrazovky
  4. Využijte telefon produktivněji

Vypněte si upozornění na telefonu, WiFi a data, aby vás to nenutilo telefon kontrolovat pokaždé, když vám přijde zpráva. Dejte ho i do jiné místnosti, ve které se pohybujete nejméně.

Občas si z telefonu vymažte aplikace, které nepoužíváte. Vymažte fotky a vůbec cokoliv, co v něm nepotřebujete. Nebo alespoň tato data přesuňte třeba do počítače. Ulevíte nejen sobě, ale i telefonu.

Během sledování televize už nevěnujte čas telefonu. Přeci nechcete přijít o zajímavý děj a rozčílit partnera/partnerku opakujícími se otázkami, co se ve filmu právě stalo. 😉

A když už používáte telefon, snažte se ho využít produktivněji. V epizodě Naše oblíbené aplikace najdete tipy na aplikace, které vám můžou usnadnit chod domácnosti, nákupy a také tam najdete aplikace týkající se zdraví a zdravého životního stylu.

#denoffline

V roce 2018 webový magazín Flowee vyhlásil den offline na 29. září. Zapojilo se spoustu známých osobností. Možná jste zaznamenali fotky na Instagramu s hashtagem „denoffline“.

Den bez telefonu už držíme půl roku. A to v neděli. Markét je v tomto celkem nováček. Teprve je čeká třetí sobota offline.
Občas mám pocit, že ani ten jeden den mi nestačí a sem tam si užiju část offline soboty.

Během této doby, kdy telefon nepoužíváte nebo usilujete o to ho používat méně, snažte se ho vyměnit třeba za knížku. Běžte se ven projít. Zkrátka dělejte to, co vás baví a k čemu váš telefon nepotřebujete.

Kontakt s lidmi zkrátka potřebujeme

V jednom zahraničním podcastu se zaměřili na problematiku sociálních sití a mluvili o tom, jak mají sociální sítě vliv na deprese. Že jsme narozeni být okolo komunity lidí a s lidmi komunikovat osobně. A díky sociálním sítím my o tohle všechno přicházíme a chybí nám to, byť si to možná neuvědomujeme. Přes zprávy nevyjádříme tolik naše pocity a nepopíšeme vše, co bychom chtěli sdělit.

Look up

Toto pětiminutové video zveřejnil na Youtube Gary Turk už v roce 2014. Video se jmenuje Look up a toto video bylo a je pořád hodně populární. Vidělo ho dnes už kolem 62 milionu lidí. On tímto videem a prostřednictvím zamilovaného příběhu chtěl poukázat na to, jak nám telefony a technologie usnadňují spojení s ostatními, ale často to vede k tomu, že stejně strávíme více času sami. Neměl na mysli to, abychom přestali používat sociální sítě nebo smartphony úplně, ale chtěl poukázat na nalezení rovnováhy. Šlo mu o to, abychom se my všichni, neustále ujištovali v tom, že žijeme v tomto okamžiku, právě teď a žít naplno, ne skrze obrazovky.

Pro mnoho z nás znamená vypnutí telefonu a dny offline takový reset, relax a nová rovnováha. Někdy to taky vyzkoušejte, vypněte váš telefon a zaměřte se na něco jiného a dívejte se kolem sebe. Určete si jeden den, kdy váš telefon nebudete potřebovat a už je jedno, jestli to budete dělat jednou týdně nebo jenom jednou měsíčně. My vám ale zaručujeme jediné. Že to bude stát za to!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s