Ze života v Americe – 2.část

Lidé

Navazujeme epizodou o Americe (Ze života v Americe 1.část), která byla o Náboženství, Patriotismu a Reklamě. Ve druhé části to bude jen na jedno téma, a to o LIDECH. O rozdílech mezi Američany a Čechy. O kultuře, výchově, povaze a zvyklostech. Budeme se snažit vypíchnout to dobré, i to špatné a proč je důležité nemít předsudky a hned špatný názor o druhých.

Předem bychom chtěly zmínit, že porovnáváme naše zkušenosti, tak jak to vidíme my, a rozhodně se nechceme touhle epizodou nikoho dotknout a ani urazit, a rozhodně neházíme všechny Čechy nebo Američany do jedné škatulky. Pokud uvádíme nějaký příklad, tak tím nemyslíme, že to tak dělají vsichni nebo jsou takoví všichni. Stejně tak kdokoli, kdo tu byl a nebo žil, na to může mít jiný názor a jinou zkušenost. Rozdíly jsou a budou kdykoli, kdy budeme porovnávat dvě různé země.

V Americe je úplně jiný životní styl, jinak tu vychovávají děti, je tu jiný vliv ze zdravotnictví, vlády, škol a od toho se odvíjí všechno ostatní. Pro nás se některé věci občas můžou zdát nepochopitelné, stejně tak jako Američanům.

Ve většině Američanů koluje evropská krev. Jen pro zvědavost jsme si vyhledaly jedno video a asi 49 milionů Američanů jsou německého původu, 36 milionů má předky z Irska, 27 milionů z Anglie a pak dále Itálie, Polsko, Francie, Skotsko, ale i Dánsko a Rusko. Takže asi nějaká podobnost mezi námi všemi bude. Ale přeci jenom jsou tam kulturní rozdíly, které zkrátka nepopřeme. To, jak a kde vyrůstáme, jak jsme vychovávaní, jak jsme k určitým věcem vedení, to je různé i v Evropě, natož pak ve Státech.

Když se mě kdokoli zeptá, a to ať už je to Američan nebo Čech, na rozdíl mezi Státy a Českou Republikou, který se mi zdá největší, tak vždycky zmíním LIDI. Lidi v Americe jsou takoví optimističtí, usměvaví a zůstávají nad veci. Líbí se nám jejich otevřenost k cizím lidem, kdy jdete po ulici a lidi vás jen tak pozdraví, zeptají se vás, jak se máte. Ne jednou se nám stalo, že ve frontě v obchodu se někdo dal s námi do řeči. Pochválí vám kabát, boty nebo si zkrátka najdou cokoli, jen aby s vámi navázali konverzaci.
My si na to ještě pořád zvykáme a tím, že nejsme tolik komunikativní, tak ne vždy o to člověk stojí a má náladu si povídat s cizími lidmi.

Celkově jsou tu nákupy příjemnější. Prodavačky vás vždy pozdraví, pomůžou, zeptají se vám na to, jaký máte den nebo co budete dělat o víkendu. U vrácení zboží se nemusíte bát, že vám ho nevezmou zpátky. Bez velkého vysvětlování ho můžete vrátit zpátky, oni si ho ani do detailů neprohlédnou a rovnou vám nabízí, jakým zůsobem chcete vrátit peníze.

Nápomocnost a vstřícnost. Další věc, se kterou se tu setkáte nejen u lidí, které neznáte. Lidé si tu pomáhají navzájem a berou to jako samozřejmost. Pokud máte s něčím problém, nemusíte se bát a zeptat se o pomoc. Vždycky vám někdo rád pomůže. A vlastně se ani ptát nemusíte. Lidé, pokud vidí, že máte problém, přijdou za vámi a pomůžou vám automaticky.

Zase naopak co se týká důvěry a upřímnosti u kamarádek nebo kamarádů, rodiny a vůbec lidí, které znáte, a se kterýma máte nějaký bližší vztah, tak Čech vám řekne narovinu co si myslí. Nechodí okolo horké kaše. Více se na něj v tomto můžete spolehnout, že vám řekne hned, co si myslí. Američan se bude snažit vám to říct oklikou, hezčím způsobem a třeba i použije hezkou lež, aby to tolik nebolelo. U Američanů musíte více číst mezi řádky. Jak to myslí, co si z toho máte vzít a co se jim nelíbí. Tak si té upřímnosti važte, i za předpokladu, že se to ne vždy hezky poslouchá, protože já si toho osobně teď vážím vic. Stejně jako rohlíků! Paštiky! A tvarohu!!

Řidiči v Čechách, a to se shodneme obě, jsou více agresivní. Předjíždí vás i ne na úplně bezpečných místech, lepí se na vás, i když dodržujete rychlostní limit, apod. V Americe se s agresivními řidiči nesetkáte, nebo jen vyjíměčně. Na druhou stranu tu zase nepoužívají signál doleva/doprava. Není tu přednost zprava, takže si kolikrát myslí, že mají přednost všichni najednou… Ale i přesto, že jsou Američani stále ve spěchu, tak zkrátka pojedou za tím kamionem, který jede o 20mil v hodině méně a nebudou zbytečně riskovat a předjíždět.

Good job a I love you (dobrá práce a miluji Tě). Dvě fráze, které Američan používá skoro stejně jako „Ahoj, jak se máš?“. Hodně se tu chválí mezi sebou, podporují se v odvedené práci. Stejně jako děti. Děti se tu chválí od rána do večera a buduje se v nich sebevědomost. Také „I love you“ se tu učí říkat už od mala. Oproti tomu Čech, nebo Evropan, slovo Miluji Tě neříká tak často. Nekteré páry si to za celý řivot třeba neřeknou vůbec nebo jen jednou. Celkově nejsme zvyklí si vyjadřovat až tolik lásku a říkat si jak moc se máme rádi.

Češi se lépe oblékají. A to teď máme na mysli to, že si dáváme záležet na tom, co si oblečeme, když jdeme ven. Málokdo vyjde ven v teplácích, v bačkorách nebo v pyžamu. Ale čím to je? Asi tím, že půlka Američanů vám jen tak narovinu neřekne, že dneska vypadáte naprosto příšerně (i když si to myslí). A ta druhá půlka to neřeší a je jim to jedno. Lidé neřeší ani oblečení do restaurace, kde bychom to možná očekávali nejvíc.

Tak si tu možná budete na některých místech připadat zvláštně, pokud si obléknete hezké šaty a boty na podpatku. A možná si i všimnete více pohledů mířených na vás.

Pro pobavení se můžete podívat na stránku www.peopleofwalmart.com. Díky Bohu, takto do restaurací ale nechodí.

Američani jsou neuvěřitelně inovativní v technologiích a oni jsou ti, kteří přináší ze světa tolik novinek. Na druhou stranu to ale může vypadat, že nejsou schopni nebo ochotni realizovat jednodušší změny. Ať už je to fax, mýtné na dálnicích nebo výplata šekem. Obě jsme měly první zkušenost se šekem právě tady v Americe.
Hodně málo se to dnes stává, ale můžete se setkat s lidmi, kteří zaplatí v obchodě šekem. To jsou ale lidé v důchodovém věku.

Peníze. Spoustu Američanů je zaměřených na peníze, ale zároveň jsou velmi pracovití. Na druhou stranu nemají dostatečnou finanční gramotnost. Nakupují domy, auta a tak se potýkají s finančními problémy a neschopností splácet, našetřit si na důchod a zdravotní výdaje.
Američan se zaměřuje více na tu finanční stránku a Evropan zase na kvalitu. Lidé tu mají spoustu věcí, nakupují v antikvariátech nebo různých dalších obchodech, kde lidé darují použité i nepoužité věci.
Setkáváme se i s tím, že lidé používají garáž jako sklad, protože už nemají kam jinam to všechno dát.

Jazyk a vědomost o ostatních zemích. Pro Evropana je samozřejmost se naučit cizí jazyk. Běžně umíme a známe 1-3 cizí jazyky, I více. To je třeba jedna věc, kterou nám Američani rádi pochvalují, že známe i jiný jazyk než češtinu. A oni znají jen tu angličtinu.
Co se týká té znalosti o ostatních zemí než jenom Amerika, tak to není tak, že by nevěděli vůbec nic, ale spíše se to pak sami musí doučit, cestovat, sami poznávat. Ve škole se učí převážně jen o Americe, o Evropě pak hodně všeobecně. My se také učíme převážně o Evropě a o svoji zemi. Známe historii do detailů a naopak se neučíme o každém státě v Americe a jejich historii. Tak potom, když vidíte v televizi, že Američan neví, jaký je rozdíl mezi Českem a Čečenskem, nebo stále žijou v domnění, že jsme Československo, tak se nedivme. Nepopíráme, že u některých to je asi opravdu neznalost a nezájem se naučit něco o Evropě. Ale kolik my toho o víme Americke historii?
My se to teď také všechno učíme za pochodu. V Evropě navíc máme tu výhodu, že když sedneme do auta, tak jsme „za chvilku“ v jiné evropské zemi. V Americe Vám bude trvat kolikrát minimálně tři hodiny, než se dostanete do dalšího státu a to jste stále v jedné a té samé zemi.

Nás by zajímalo jak to vidíte vy? Jestli se shodneme, s některými z vás, na našich názorech. Nebo jestli je něco, co jsme nezmínily a vás to teď napadlo? Dejte nám vědět i pokud s něčím, co bylo řečeno, nesouhlasíte a budeme rády, když nás doplníte.
Na závěr bychom rády dodaly, že jsme každý vychovávaný jinak, máme jiné zvyklosti a jiné standardy. V každé zemi to funguje jinak. Ale víte co? Na konci dne jsme přeci, všichni bez rozdílů, jenom lidi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s